Appka iNaturalist

Jedna z najpopulárnejších prírodovedných aplikácií na svete. Appka iNaturalist vám pomôže identifikovať rastliny, živočíchy či huby okolo vás, nech ste kdekoľvek. Zaznamenávaním a zdieľaním svojich pozorovaní vytvoríte dáta pre vedcov, ktorí sa venujú výskumu biodiverzity.

Ako sa používajú dáta o pozorovaných druhoch?

V aplikácii iNaturalist sú dáta o pozorovaných druhoch voľne dostupné pre všetkých, ktorí majú záujem o ich stiahnutie. Pozorovania z iNaturalist boli použité v stovkách vedeckých publikácií. Mnoho z nich obsahuje dáta, ktoré sú zdieľané s  Globálnym informačným nástrojom o biodiverzite (GBIF) ako súčasť súboru dát iNaturalist Research-grade Observations. Môžete si prezerať aktuálny zoznam publikácií, ktoré citovali súbor dát GBIF obsahujúci aspoň jeden záznam z iNaturalist.

Najbezprostrednejšie využitie dát o pozorovaniach v rámci City Nature Challenge sa uskutočňuje na lokálnej úrovni: objav nového druhu na danom mieste, dokumentovanie populácie invazívneho druhu alebo druhu, ktorý nebol doteraz v lokalite pozorovaný, lepšie pochopenie kde sa konkrétne druhy v tejto oblasti nachádzajú atď. Miestne samosprávy, oddelenia ochrany životného prostredia alebo iné organizácie monitorujúce biodiverzitu či invázne druhy v oblasti zapojenej do výzvy City Nature Challenge, môžu použiť získané dáta pre informovanejšie rozhodnutia.

Pridajte sa k najväčšej komunite prírodovedcov a milovníkov prírody 

Stiahnite si bezplatnú aplikáciu cez AppStore alebo Google Play. Zaregistrujte sa a staňte sa súčasťou globálnej komunity viac ako milióna prírodovedcov a milovníkov prírody. Zaregistrovať sa a pridávať pozorovania alebo identifikácie pozorovaných druhov môžete aj cez web iNaturalist. Video návody nájdete tu.

Aplikácia iNaturalist nie je určená na komerčné využitie. Vznikla ako spoločná iniciatíva California Academy of Science a National Geographic Society, od roku 2023 je iNaturalist samostatnou neziskovou organizáciou.