O projekte

Projekt City Nature Challenge zapája obyvateľov miest do dokumentovania a spoznávania prírody v meste. Cieľom je poukázať na rozmanitosť mestskej prírody, prispieť k mapovaniu biodiverzity a jej ochrane.

Výzvu odštartovali v roku 2016 Prírodovedné múzeum Los Angeles a Kalifornská akadémia vied ako súťaž medzi mestami L.A. a San Francisco. O dva roky neskôr sa konal prvý medzinárodný ročník a každoročne sa pridáva viac miest z rôznych častí sveta.

Iniciatíva podporuje koncept nazývaný občianska veda. Jedným zo spôsobov ako študovať prírodu a jej biodiverzitu, je prepojenie vedcov a členov miestnej komunity prostredníctvom projektov občianskej vedy. V roku 2021 sa prvýkrát zapojila do City Nature oficiálne aj Bratislava. Zoznam viac ako 600 miest prihlásených pre rok 2024 nájdete tu.

Prírodu môžeme nájsť všade okolo nás, aj v našich mestách. Keďže sa svetová populácia čoraz viac koncentruje v mestách, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým dokumentovať mestskú biodiverzitu a pomôcť zabezpečiť budúcnosť rozmanitosti prírody. Veľké súbory dát vytvorené prostredníctvom platformy iNaturalist a vedeckých organizácií môžu pomôcť lídrom prijímať informované rozhodnutia v oblasti ochrany prírody.